Pierogi ruskie wegańskie

Herezja? Otóż nie. :) Zaufajcie mi. W smaku niczym nie różnią się od naszych klasycznych "ruskich". Są dokładnie takie jakie mają być, a okraszone podsmażoną cebulką znikają w kilka sekund. Sama nie jestem weganką, ale o ile tylko mogę staram się szukać zamienników nabiału i mięsa w produktach roślinnych. Raz, że można w ten sposób poznawać zupełnie nowe możliwości w kuchni, a dwa, chronimy planetę i zwierzęta, których chyba najbardziej mi szkoda :). Ich wykonanie jest równie proste co przy klasycznej wersji. Jedyna rzecz w jaką musicie się zaopatrzyć to kwas mlekowy. Dostępny jest praktycznie wszędzie i o ile nazwa bywa myląca, jest to produkt produkowany przez bakterie, a nie wytwarzany z mleka, choć to właśnie on nadaje mlecznym produktom charakterystycznego posmaku. :)


Pierogi ruskie wegańskie



(około 60 sztuk)

Składniki:

  • 1 porcja ciasta pierogowego (+ szczypta soli)
  • 400 g twardego tofu
  • 400 g ziemniaków
  • połowa większej cebuli
  • 3 łyżeczki soli (2 do solenia wody i jedna do przyprawiania)
  • świeżo zmielony pieprz czarny
  • 1/2 łyżeczki płynnego kwasu mlekowego
  • 2 łyżki oleju

Przygotowanie:
  1. Ziemniaki obrać, pokroić na mniejsze kawałki (np na ćwiartki) i zalać wodą do całkowitego przykrycia. Doprawić 1 łyżeczką soli i gotować aż będą miękkie. Odcedzić i odparować, a następnie przestudzić. 
  2. W misce ugnieść tofu na niewielkie kawałeczki. Dodać łyżeczkę soli, pieprz i kwas mlekowy. Ugniatać razem jeszcze chwilę. Dodać ziemniaki i ponownie zagniatać praską aż do uzyskania farszu w konsystencji gęstego twarogu. 
  3. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Wrzucić na rozgrzany na patelni olej i smażyć do lekkiego przyrumienienia. Następnie wlać całość do przygotowanego farszu i dokładnie wymieszać. 
  4. Ciasto pierogowe przygotować zgodnie z podanym przepisem
  5. Stolnicę podsypać mąką. Wyłożyć na nią ciasto i rozwałkować na grubość około 3 milimetrów. Ciasto uprzednio można podzielić na dwie części, co ułatwi wałkowanie każdej z nich. Wykrawać koła wykrawaczką lub niedużą szklanką. Na każde koło nakładać około łyżki farszu, dociskać palcem, a następnie zlepiać brzegi. Odkładać na suchą ściereczkę podsypaną mąką. 
  6. W dużym garnku zagotować około 4 litrów wody. Doprawić łyżeczką soli. Na gotującą się wodę wrzucać partiami po około 10-15 pierogów. Od razu podebrać je delikatnie z dna łyżką cedzakową, żeby nie przywarły, a następnie gotować na średnim ogniu aż do wypłynięcia. Ugotowane wykładać na szeroką blaszkę do ostygnięcia (dzięki temu pierogi nie będą się sklejać). 

Komentarze